PIGMENTOVÉ SKVRNY

Pigmentové skvrny - Melasma ("melas" znamená černý) jsou jedna nebo více temně hnědých skvrnek lokalizované obvykle symetricky na čele, tvářích, nose, horním rtu, bradě a někdy na krku. Příčina vzniku pigmentových skvrn se dodnes zcela nezná, ale je prokázáno působení slunečního záření, genetické a hormonální vlivy. Proto jsou tyto skvrny pozorovány během těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce, event. při nádorech vaječníků. Na vzniku melasmy se mohou podílet i některé kosmetické přípravky a celkově užívané léky. Tyto pigmentované skvrny jsou zdravotně nezávadné, jsou problémem kosmetickým. Melasma postihuje většinou ženy, jen 10 % postižených tvoří muži.

 Zásady léčby:

1) úplné zamezení působení slunečního záření na kůži - protože melanocyty mohou být stimulovány jak UVB, tak UVA zářením, doporučujeme trvale denně používat krémy s ochrannými (proti)slunečními filtry (SPF 30 a více) a to po celý rok. Samozřejmě je naprosto nežádoucí opalování nebo návštěva solárií.
2) ukončení léčby hormonální antikoncepcí
3) Vlastní léčba zahrnuje použití bělicích prostředků (Antipigment Barekol), chemického peelingu a laserů. Nejlepší způsob léčby vybere Vás kožní lékař.