FILOZOFIE VÝROBY KOSMETIKY BAREKOL

Firma Barekol chce vyrábět a vyrábí kosmetiku, kde jsou podstatné účinné látky přírodní povahy. Tak zvanou řízenou extrakcí bylin za studena při 35 °C ve vakuu získává hodnotné silné koncentráty, které jsou zabudovány do originálních kosmetických základů, zajišťujících jejich výbornou snášenlivost pro citlivou pleť. Tato speciální šetrná patentovaná technologie zajišťuje zachování maximálního množství účinných látek, termolabilních látek a barviv z bylin, které se jinak obvyklým zpracováním bylin ostatními výrobci při vyšších teplotách nenávratně ničí.

Firma Barekol vlastní patentovanou recepturu na výrobu kosmetických pleťových krémů na suchou pleť typu W/O "voda v oleji" s maximálním množstvím vnitřní vodní fáze 85% až 90%. Což v praxi znamená, že použitý pleťový krém má parametry obdobné mladé zdravé pleti! Výrazně ji hydratuje a oživuje. Krémy tohoto typu jsou lehké, chladivé, dobře se roztírají a díky speciální receptuře, vytvářejí jemný ochranný film, který brání odpařování vody dodané do pokožky. Mají nízký obsah všech pomocných látek a spojují výhody denního i nočního pleťového krému. Podle této receptury je vyroben krém Inerton, Dermacur, Vektor P, IQ noční krém, Nial, Topolovkový nebo Kaviárový krém. Běžné podobné pleťové krémy jiných firem obsahují obvykle 77% až 80% hydratační fáze.

Krémové základy Barekol obsahují 70 až 90% hydratačních látek včetně extraktů, 2 - 3 % emulgačních látek, 10 - 15% olejů (rostlinný nebo minerální nebo nejčastěji kombinace více olejů) a další účinné látky.

Firma Barekol používá do svých receptur společně s přírodními oleji (olivovým, avokádovým, mandlovým, jojobovým atd.) i minerální olej Paraffinum Liquidum a to z důvodu výborného "spreading efektu", což je hodnota znamenající vstřebatelnost, lehkost roztírání a dobu působení. Některé přírodní oleje takovéto vlastnosti nemají a pro dobrý pocit, po aplikaci na pokožce, je třeba tento efekt posílit minerálním olejem. Minerální olej má předvídatelné vlastnosti, nežlukne, chrání pokožku a dobře rozpouští některé účinné látky. Používá se běžně v lécích určených zevně na kůži. Pro své přípravky Barekol používá vynikající parafín Ondina 917, 913. Je to extrémně vyčištěný, jako voda průzračný minerální olej, který neobsahuje žádné škodlivé látky. Můžeme jej i vypít, má však projímavé účinky. Každý minerální olej má svojí viskozitu. Můžeme použít například olej s viskozitou 2, čímž zabráníme přístupu vody k pokožce, potom ale na kůži cítíme "film", který ucpává póry. Do kosmetiky Barekol proto používáme minerální olej s viskozitou 4, který se krásně vstřebává, naprosto žádný neprodyšný film nevytváří a naopak výborně doplňuje použité přírodní oleje.

Pojem přírodní kosmetika je velmi široký. Řadí se pod něj jak kosmetika s různými certifikáty, kde je zaručeno, že veškeré látky jsou naprosto přírodní, tak kosmetika zcela běžná s rostlinnými výtažky. Je na spotřebiteli, aby se sám zorientoval a vybral si kosmetiku, která jemu a hlavně pleti nejlépe vyhovuje. Jako ve všech oblastech našeho konání má každá mince dvě strany a ne nadarmo se říká, že nejlepší je zlatá střední cesta. Hranice co je a není přírodní je velmi tenká a relativní. Obecně je mezi lidmi rozšířen velký omyl, že to co je přírodní, je dobré a neškodné. Je-li nějaká látka škodlivá, je jedno je-li přírodní nebo chemická. Např. v knize Vojenské toxikologie v tabulce škodlivosti látek najdeme jako nejškodlivější látky na světě látky přírodní! Člověku se přes veškerou snahu ještě nepodařilo vyrobit jed, který by předčil jedy přírodní povahy. (05.10.2009)